Connect with us
 

Senaste Nytt

FCR 10-resultat: Felipe Lima knockar ukrainaren – vinner titelfajten på NOLLTID!

Publicerat

Sverigeettan Felipe Lima är den första Fight Club Rush-mästaren någonsin. Supertalangen vann titelfajten på FCR 10 med ett brutalt flygande knä – på nolltid.
– Han sa att han skulle smasha mig … Aldrig på min hemmaplan mannen, säger Lima efter segern.

Felipe Lima Fight Club Rush 10 MMA Frontkick.online

Foto: Stefan Romare / Frontkick.online

I huvudmatchen på FCR 10 fick vi se organisationens allra första titelfajt, när den Stockholmsbaserade brassen Felipe Lima tog sig an den betydligt mer erfarne ukrainaren Evgeny Odnorog i en match om det vakanta mästarbältet i bantamvikt (61,2 kg).

Lima, rankad Sverigeetta i divisionen, vann fajten på nolltid med ett brutalt flygande knä mot kroppen som skickade Odnorog till mattan, kippandes efter luft.

– Jag har inga ord men jag vill tacka Gud. Jag vill tacka min coacher, mitt team och alla som kom hit, säger Felipe Lima efter matchen innan han fortsätter:

– Det har varit många byten av motståndare men jag höll mig fokuserad och jag är så glad för guldet nu. Han sa att han skulle smasha mig … Aldrig på min hemmaplan mannen.

FCR 10: Officiella resultat

FCR 10 bjöd även på flera andra spännande matcher – inte minst rivalmötet mellan Irman Smajic och Nermin Hajdarpasic, som den sistnämnda vann via knockout. Läs mer om den matchen här.

Kolla in samtliga resultat från galan nedan!

  • Bantamvikt: Felipe Lima besegrade Evgeny Odnorog via knockout (flygande knä), rond 1
  • Tungvikt: Nermin Hajdarpasic besegrade Irman Smajic via teknisk knockout (slag), rond 3
  • Stråvikt (damer): Josefine Thunder besegrade Lanchana Green via enhälligt domslut (29-26, 29-25, 29-26)
  • Catchvikt: Enrique Souza besegrade Jonny Touma via knockout (flygande knä), rond 1
  • Bantamvikt: Alexander Lööf besegrade Hamid Sadid via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Weltervikt: Tayo Odjuno besegrade Alejandro Toutparfait via TKO (slag), rond 3
  • Weltervikt: Christopher Bajo besegrade Moe Ahmadi via TKO (slag), rond 1
  • Flugvikt: Ivana Siric besegrade Alline Torquato via TKO (slag), rond 1
  • Catchvikt (73 kg): Theodor Berggren besegrade Tobias Wallberg via TKO (slag), rond 1
  • Lättvikt (A-klass): Dimitris Dimitriadis besegrade Anton Hellström via diskvalifikation (otillåtet knä), rond 2

Läs mer: Bulldog Fight Night 9 – Resultat

Prenumerera på Frontkicks Youtubekanal för Sveriges bästa MMA-videos!